Davranışlarda pozitif yaklaşabilmek…

05 Mayıs 2023 15:28
Davranışlarda pozitif yaklaşabilmek…

İnsanların yaşantısında saygı, sevgi, hoşgörünün büyük önemi olduğu, karşılaşılan veya karşılaşılan sorunların aşılmasında anahtar rol oynadığı bazı zamanlarda unutulabiliyor.Bir kimsenin başka bir kimseden saygı beklemek hakkı olduğu gibi kendisinin de aynı şekilde saygı kuralları içerisinde davranması, olaylar karşısında hoşgörülü olması beklenen bir durumdur. Yaşantımızda her zaman için karşımızdakinin insan olduğunu ve herkesin hata yapabileceğini de aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Güne ilk başlarken yakınlarımıza ve arkadaş çevremize vermiş olduğumuz selam, karşımızdakine duyduğumuz saygı ve sevginin yanında, gelenek olarak kültürümüze yerleşmiş bir olgudur. Bir ortama girildiğinde de gelen kimsenin güler yüzle selam vermesi o kimsenin orada bulunanlara göstermiş olduğu saygıdan ileri gelmektedir. Yine aynı şekilde karşıdaki kimsenin de verilen selamı alması olması gereken durumdur. 

Aynı şeylerle yaşamış olduğumuz binada karşılaşabiliyoruz. Binada oturan herkesi tanımayabiliriz. Fakat her gün yanımızdan geçen ve aynı binayı paylaştığımız insanlarla selamlaşmanın hiçte zor olmadığını düşünüyorum. Bazıları selamlaşmayı nedense hep karşısından beklemektedir. Yani bazı kimseler komşusunun selam vermediğinden yakınarak söylenirken, kendisini nedense hariç tutmaktadır.

Toplu ulaşım araçlarında sıkça karşılaşılan, kendinden büyük ve yaşlı vatandaşlara yer verme konusu, her zaman sıcaklığını koruyan bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu kez şahit olduğumuz kendisinden büyük bir kişi toplu ulaşım aracına bindiğinde, koltukta oturmakta olan yaşça daha küçük vatandaşın adeta onu görmezden gelerek umursamaz davranışları da saygının boyutunu daha iyi görmeyi sağlıyor.     

Bazıları, kendileri saygı göstermediği halde başkalarından saygı bekliyor ki, bu deyim yerindeyse bencillikten başka bir şey değildir. Günümüzde daha çok trafikte karşılaştığımız bazı durumlar, bazı duyarsız sürücülerin karşısındaki insana saygı göstermediğini, yalnızca ‘ben’ duygusuyla hareket ettiğini de gösteriyor. Trafikte uyulması gereken kurallar olmakla beraber, bazı davranışlar ise saygı ve hoşgörü çerçevesinde kendiliğinden oluşmaktadır. Bazı kimseler yaşantısında sabırlı davranmak yerine hep bir acelecilik içinde olabiliyor. Bazı olaylar karşısında gereken sabrı gösterememek, insanları zor durumda da bırakabilir.

Karşımızdaki insana saygılı davranışlarda bulunmak bir yerde onu yüceltmektir. Saygı karşılık beklemeden gösterilen bir değer olmalıdır ki, bir anlam kazanabilsin. İnsanlara, insan olduğu için değer verelim. İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde en başta gelen şeyin ise saygı ve hoşgörü olduğunu düşünüyorum. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir.

Herhangi bir fiziksel emek harcamadan gösterilen saygılı davranışlar, insanları yoran hareketler değil, yalnızca, önce insan olmanın getirdiği normal davranışlar olduğunu düşünüyorum. İnsanların bir başkasının düşüncesine ve değerlerine önem vermesi, tutum ve davranışlarında empati kurması, toplumda beklenen değerlerin başında gelmektedir.  İstenmeyen davranış biçimlerini sergileyen kimselerin yalnızca, ‘bana yapılsaydı ne düşünür, ne hissederdim’ diye düşünmeleri bile yaşanan birçok olumsuzlukların önüne geçmesinde büyük etken olacaktır. Hayata pozitif yönden bakabilmek, insanları daha mutlu eder, insanlar arasındaki ilişkilerin daha sağlam olmasını sağlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X