Çevre temizliği ve geri dönüşüm…

05 Temmuz 2023 16:08
Çevre temizliği ve geri dönüşüm…

Çevre denildiğinde aklımıza yaşadığımız yer, oturduğumuz mahalle, doğal güzellikler, kısacası yaşam alanları gelmektedir. Toplumda yaşayan vatandaşlar, çevrenin korunması ve temiz tutulması konusunda gereken önem ve özeni göstermelidir. Yaşanılan çevreye karşı oluşması gereken duyarlılık sadece belirli bir kesime ait değil, orada yaşayan herkese aittir. Çevre bilincinin oluşması konusunda toplumun her kesiminin katkıda bulunması ve bütün toplumda yaygınlaşması gerekmektedir.

Çevreye olan duyarlılık ise ancak çevreyi temiz tutmakla mümkün olabilecektir. Çevre temizliği yalnızca yerlere bir şey atmamak olarak algılanmamalı. Aynı zamanda geri dönüştürebilir malzemelerin veya doğaya zarar verebilecek malzemelerin de, çevreye atılmasını önlemektir.

Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.Kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla birlikte tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor. Geri dönüşüm ile birlikte, atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp tasarruf sağlanmış oluyor.

Çevrenin korunması ve temiz tutulması açısından önemli faktörlerden birisi de kullanılmış olan atık yağların çevreye rastgele dökülmesinin önlenmesidir. Atık yağlar, atık su giderlerinde ve kanalizasyon hatlarında birikerek boru kesitlerinin daralmasına ve tıkanmalara neden olabiliyor. Kullanılmış yağların, kanalizasyona, lavaboya, toprağa ve benzeri ortamlara dökülmemesi büyük önem taşıyor.

Kullanım dışı olan atık pillerin de bilinçsiz bir şekilde doğaya atılması, çevreye zarar veriyor. 

Evde, işyerinde ve daha birçok yerde kullanılan piller, geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor. Önemsenmeyen küçük bir kalem pil dört metrekare toprağı kirletebiliyor. Gölcük’te şehrin belirli yerlerine atık pillerin toplanması amacıyla atık pil kutuları yerleştirildi. Duyarlı vatandaşlar atık pillerini, konulmuş olan atık pil kutularına atarak, doğanın korunmasına yardımcı olma hassasiyetini gösteriyor.

İlçemizin belirli noktalarında geri dönüşüme tabi malzemeler için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor.  Geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, normal çöp konteynırlarına atabiliyor.

Çevre kirliliği ile görsel kirliliğe yol açan moloz atıkları konusunda da gereken duyarlılığın, bazı kimselerce yeterince gösterilmediğini gözler önüne seriyor. Bu tür atıkların, ilgili birimlere iletilmesinin ardından dışarıya bırakılması yönünde birçok kez bildirim yapılmasına rağmen atıkların çevreye bırakıldığı görülüyor.  Geri dönüşüm yoluyla malzemelerin tekrar ekonomiye kazandırılması varken, neden çöpe gitsin. Çevreyi temiz tutmak için gereken önem ve özenin gösterilmesi gerekiyor.

Geri dönüşüm konusuna gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekiyor. Toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda herkesin aynı sorumluluğu taşıması ve çevre temizliğine özen göstermesi ile daha sağlıklı ve güzel bir çevre mümkün olabilecektir. Öncelikle çevre temizliğine gereken özen gösterilmeli ve bu konuda örnek davranışlar sergilenmelidir. Hizmetlerin, yalnızca bir kimsenin değil, tüm toplumun yararına ve kullanımına sunulduğu da unutulmamalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X