Çalışmaların katkısı…

08 Nisan 2024 14:57
Çalışmaların katkısı…

İnsanların toplu olarak yaşadıkları bina sayısında artan nüfusla birlikte artış meydana gelmiş, özellikle büyük şehirlerde çok katlı yüksek binalar ve oluşturdukları siteler, adeta bir mahalle görünümüne benzemektedir. 17 Ağustos Depremi sonrasında ilçemizde yeni yapılan binaların şehir merkezi yerine ilçemizin üst kesimlerine yapılması, adeta ikinci bir Gölcük’ü meydana getirdi. Kalıcı konutların da yukarı kesimlere yapılması, Gölcük’te adeta yeni bir yerleşim alanı oluşturdu.

Yeni yerleşim alanlarında vatandaşlara yönelik olarak yapılan sağlık yatırımları, sosyal donatı alanlarının yapılması, vatandaşların hizmete sunulan parklar, genç kesime yönelik olarak spor sahalarının yapılması, ilçemizin üst kesimlerine de canlılık getirdi. Yalnızca ilçemizin üst kesimlerinde değil birçok mahallede son dönemler içerisinde yapılan parklar, bulundukları yerlere ayrı bir güzellik getirmenin yanında vatandaşların da tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Şimdilerde neredeyse D-130 Karayolu’nun alt tarafındaki nüfus kadar, üst kesimlerinde artan nüfus yoğunluğu, yeni yerleşim alanlarını da cazibe merkezi konumuna getirdi. Önceleri ilçemizin merkezinde bulunan birçok yapıyı şimdilerde üst kesimlerde görebilmek mümkün oluyor. Vatandaşların ihtiyaçları olan çok sayıda ürün veya malzemeyi, yeni yerleşim yerlerinde de bulabilmesi, bu noktalara olan ilgiyi de arttırmış görünüyor.

Yeni yerleşim alanlarının oluşmasıyla birlikte, yeni yolların açılması ve daha önceleri yalnızca ilçe merkezinde hizmet veren esnaflarında, yeni yapıların yakınlarında hizmet sunmaları, ilçe ekonomisine de olumlu katkıda bulundu. Yeni yerleşim alanların olduğu bölgelerde hemen her kesimden esnafın hizmet vermesi, üst kesimlere aynı zamanda canlılıkta getirdi.

Gölcük’te Merkez Mahallesi’nde başlayan ve yeni binalar inşa edilerek, hem şehir merkezini daha da modern bir hale getirecek hem de esnafların yeni işyerlerinde daha sağlıklı bir şekilde hizmet verebilecekleri kentsel dönüşüm projesinde çalışmalar devam ediyor. Kentsel dönüşüm projesi birinci etap içerisinde yapılan diyafram duvarların tamamlanması sonrasında alanda hafriyat çalışması devam ediyor.

Nüfusun artması ile doğru orantılı olarak, araç sayısında da artış görülüyor. Artan araç sayısına bağlı olarak da otopark ihtiyacı artış gösteriyor. İlçemizin bazı noktalarında hizmete sunulan otopark alanları, ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor. Zeminlerinde iyileştirme çalışmaları yapılan otopark alanları, araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Değirmendere’de yapılan ve araç otopark ihtiyacına önemli bir katkı sunan kapalı ve katlı otopark, Başkomutan Caddesinde önceden görülen sorunları gidermiş görünüyor.

Özellikle semt pazarının kurulmuş olduğu cumartesi günleri, otopark yapılmadan önce caddede araç parkından dolayı karşılaşılan sorunlar, kapalı otoparkın yapılması ile birlikte artık görülmüyor. Pazar alışverişine gelen vatandaşlar araçlarına kapalı otoparka bırakmak suretiyle daha sağlıklı bir şekilde alışverişlerini yapabiliyor.

Gölcük’te bazı caddelerde yapılan genişletme ve bakım çalışmaları kapsamında yollar daha kullanışlı bir hale gelirken araç trafiğinin de akıcı olmasında etken oluyor. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Kavaklı Sahil Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarında yapılan çalışmalar, önceden görülen sorunları da gidermiş görülüyor. İlçemizin birçok cadde ve sokağında son dönemler içerisinde yapılan hız kesici kasisler de gerek araç, gerekse yaya emniyeti açısından önemli katkıda bulunuyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X