Çalışmaların çok yönlü katkısı…

23 Ocak 2023 16:21
Çalışmaların çok yönlü katkısı…

İnsanların toplu olarak yaşadıkları bina sayısında artan nüfusla birlikte artış meydana gelmiş, özellikle büyük şehirlerde çok katlı yüksek binalar ve oluşturdukları siteler, adeta bir mahalle görünümüne benzemektedir. İlçemizde 17 Ağustos Depremi sonrasında ilçemizde yeni yapılan binaların şehir merkezi yerine ilçemizin üst kesimlerine yapılması, adeta ikinci bir Gölcük’ü meydana getirdi. Kalıcı konutların da yukarı kesimlere yapılması, Gölcük’te yeni bir yerleşim alanı oluşturdu.

Yeni yerleşim alanlarında vatandaşlara yönelik olarak yapılan sağlık yatırımları, sosyal donatı alanlarının yapılması, vatandaşların hizmete sunulan parklar, genç kesime yönelik olarak spor sahalarının yapılması, ilçemizin üst kesimlerine de canlılık getirdi.Yalnızca ilçemizin üst kesimlerinde değil birçok mahallede son dönemler içerisinde yapılan parklar, bulundukları yerlere ayrı bir güzellik getirmenin yanında vatandaşların da tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Şimdilerde neredeyse D-130 Karayolu’nun alt tarafındaki nüfus kadar, üst kesimlerinde artan nüfus yoğunluğu, yeni yerleşim alanlarını da cazibe merkezi konumuna getirdi. Önceleri ilçemizin merkezinde bulunan birçok yapıyı şimdilerde üst kesimlerde görebilmek mümkün oluyor. Vatandaşların ihtiyaçları olan çok sayıda ürün veya malzemeyi, yeni yerleşim yerlerinde de bulabilmesi, bu noktalara olan ilgiyi de arttırmış görünüyor.

Yeni yerleşim alanlarının oluşmasıyla birlikte, yeni yolların açılması ve daha önceleri yalnızca ilçe merkezinde hizmet veren esnaflarında, yeni yapıların yakınlarında hizmet sunmaları, ilçe ekonomisine olumlu katkıda bulundu. Yeni yerleşim alanların olduğu bölgelerde hemen her kesimden esnafın hizmet vermesi, üst kesimlere aynı zamanda canlılıkta getirdi.

İlçemizde geçtiğimiz günlerde Merkez Mahallesi’nde başlayan ve halihazırda yıkım çalışmaları devam eden kentsel dönüşüm ile birlikte yeni binalar inşa edilecek ve hem şehir merkezi daha da modern bir hale gelecek hem de esnaflar yeni işyerlerinde daha sağlıklı bir şekilde hizmet verebileceklerdir.

Artan araç sayısına bağlı olarak otopark ihtiyacı da artış gösteriyor. İlçemizin bazı noktalarında hizmete sunulan otopark alanları, ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor. Zemin iyileştirmeleri yapılan otopark alanları, araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih ediliyor. Değirmendere’de yapılan ve araç otopark ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan kapalı ve katlı otopark, Başkomutan Caddesinde önceden görülen sorunları giderdi. Özellikle semt pazarının kurulmuş olduğu cumartesi günleri, otopark yapılmadan önce caddede araç parkından dolayı karşılaşılan sorunlar, kapalı otoparkın yapılması ile birlikte artık görülmüyor. Pazar alışverişine gelen vatandaşlar araçlarına kapalı otoparka bırakmak suretiyle daha sağlıklı bir şekilde alışverişlerini yapabiliyor.

Gölcük’te bazı caddelerde yapılan genişletme ve bakım çalışmaları kapsamında yollar daha kullanışlı bir hale gelirken araç trafiğinin de akıcı olmasında etken oluyor. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, Kavaklı Sahil Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarında yapılan çalışmalar, önceden görülen sorunları da gidermiş görülüyor. İlçemizin birçok cadde ve sokağında son dönemler içerisinde yapılan hız kesici kasisler de gerek araç, gerekse yaya emniyeti açısından büyük katkı sunuyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X