Çalışmalara verilecek katkı…

03 Nisan 2024 15:33
Çalışmalara verilecek katkı…

Gölcük, her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Nüfusun önceki yıllara göre artış göstermesi ise yeni yerleşim alanlarını ve buna bağlı olarak yeni sosyal alanların ortaya çıkmasında etken oldu. Bununla birlikte ilçemizde ihtiyaç duyulan noktalarda altyapı ve üstyapıda çalışmalar yapılıyor. Yapılan çalışmalarla birlikte, gerek ulaşımda gerekse yayalar için daha elverişli yollar ve kaldırımlar yapılıyor.

D-130 karayolu üzerinde bulunan ve gün içerisinde yoğun bir araç trafiğini görüldüğü ilçemizde, yayaların anayolda yolun karşı tarafına emniyetle geçmeleri adına üst ve alt geçitler bulunuyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde ihtiyaç duyulan noktalara da üst geçitler yapılarak vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Bakım onarım ihtiyacı duyulan üst geçitlerde ise gerekli çalışmalar yapılarak, oldukça yeni bir görünüme kavuşturuldu.  

Üst geçitlerde yapılan bakım onarım işleri, belirli bir maliyet ve emek harcanarak yapılıyor. Fakat bazı duyarsız kimseler, üst geçitlere zarar verebiliyor. Üst geçitlere yazılar karalanarak verilen zarar ise vatandaşların tepkisini çekiyor. Yalnızca üst geçitler değil alt geçitler de periyodik olarak bakım onarım görüyor. Alt geçitlere de tıpkı üst geçitlerde olduğu gibi duvarlarına yazılar karalanarak zarar verilmesi, içlerine çöplerin atılması, bu alanlarda yapılan çalışmalara ve verilen emeğe saygı duyulmadığını da gösteriyor.  

Günümüzde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem veriliyor. Gölcük’te yapılan çalışmalarla yeşil alanların sayısında gözle görülür önemli miktarda artış oluyor. Yeni yapılan yolların kenarlarına ve köprülü kavşakların olduğu noktalara dikilen fidanlarla daha da yeşil bir Gölcük oluşturuluyor. İlçemize kazandırılan parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları ise bulundukları alanlara ayrı bir güzellik katıyor. Çevre temizliği konusunda bazı kimselerin yeterince özen göstermediği görülüyor.

Yeşil alanlara atılan çöpler, köşe başlarına bırakılan evsel atıklar kötü görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Evimizin nasıl ki temizliğine dikkat ediyorsak, yaşamış olduğumuz çevrenin de bizlerin bir büyük evi olduğunu unutmamak gerekiyor. Canlıların yaşamış olduğu çevrenin temiz kalması, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması, ancak çevre temizliğine karşı duyarlı olmak sayesinde olmaktadır. Bu açıdan çevre temizliği toplum sağlığını da çok yakından ilgilendirmektedir.

Son yıllarda ilçemizde sayıları artan akıllı bisiklet istasyonları sahil kesimleri başta olmak üzere vatandaşlar tarafından ilgi görmeye devam ediyor. Akıllı bisikletlerin bazılarının zarar gördüğü de gözlerden kaçmıyor. Vatandaşların kullanımına sunulan ve ilgi gören bisikletleri kullanırken gereken özenin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Son günlerde hava sıcaklıklarının artması ile birlikte sahillere ilgide artmaya devam ediyor. İçinde bulunduğumuz ramazan ayında gündüz saatlerinde daha az sayıda vatandaşın bulunduğu sahillerde, akşam saatlerinde sonra ise yoğunluğun arttığı görülüyor. Sahillerimizdeki ortak sorun ise çevre temizliğine bazı kimselerin yeterince özen göstermemesi olarak görülüyor. Bu alanları kullanan bazı kimselerin geride çöp ve çeşitli atıklarını bırakmaları, hem duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor, hem de bu güzelliklere gölge düşürüyor. Çevreye sahip çıkmanın ve çevre temizliğinin herkesin sorumluluğunda olduğunu unutmamak gerekiyor. Ortak yaşanılan yerlerde toplumun menfaatlerini gözetmek gerektiğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X