Çalışmalara verilecek katkı…

25 Mayıs 2023 15:21
Çalışmalara verilecek katkı…

Gölcük’te gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte, ihtiyaç duyulan yeni hizmetler yapılarak, vatandaşların hizmetine sunuluyor. Ulaşım konusunda, son dönemler içerisinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nin genişletilerek çift şeritli olarak hizmet vermesi, Kavaklı Sahil Caddesi’nin genişletilerek daha modern bir görünüme kavuşması, Adnan Menderes Bulvarının yenilenerek daha modern bir görünüme kavuşturulması, yollarda asfaltlama ve asfalt yama çalışmaları, bununla birlikte yeni yollarda yaya kaldırımları yapılması veya yaya kaldırımlarındaki bakım onarım çalışmaları katkı sağladı.

İlçemizde yapışan köprülü kavşaklar ise D-130 Karayolunda ulaşımın kesintisiz bir şekilde işlemesine olanak sağlarken, aynı zamanda bağlantılı olan caddelere de ulaşımı kolaylaştırdı. İlçemize bulunan üç adet köprülü kavşak, araç sürücüleri için büyük kolaylık sağlarken, yayalar için de fayda sağladı.
Mahallelerde bulunan ara sokaklarda son dönemler içerisinde yapılan hız kesiciler de, yaya emniyeti açısından büyük önem taşıyor. Aslında burada en büyük sorumluluk araç sürücülerine düşüyor. Sürücülerin, insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde dikkatli araç kullanmaları ve hız yapmaktan kaçınmaları gerekiyor.
İlçemizde üst geçitler ve alt geçitler, yayaların yolun karşısına emniyet içerisinde geçmesi adına fayda sağlıyor. İlçemizde bulunan alt geçitler, bazı kimseler tarafından duvarlarına yazılar yazılmak suretiyle kirletiliyor ve kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor.

Gölcük’te son dönemler içerisinde birçok noktaya konulan kentkart dolum cihazları da bu konudaki eksikliği gidermiş görünüyor. İlçemizde bazı durakların olduğu noktalara ve ilçemizin diğer noktalarına konulan kentkart dolum cihazları, toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların daha kolay, daha pratik bir şekilde kent kartlarının dolumunu yapabilmesine imkan sağlıyor.
Gölcük’te son dönemler içerisinde artan oranda yapılan yer altı çöp konteynırları da, gerek temiz bir çevre, gerekse toplum sağlığı açısından önemli katkıda bulunuyor. Özellikle şehir merkezi ve civarındaki bağlantılı sokaklara yapılan yer altı çöp konteynırları, önceden görülen görüntü kirliliğinin de ortadan kalkmasında büyük fayda sağladı. Çevre temizliği konusunda daha duyarlı hareket etmek önem taşıyor Çünkü açıkta bırakılan çöpler, sinek ve koku oluşumuna neden oluyor. Bu konuda yapılan çalışmalara destek olmak gerekiyor.

Gölcük’te artan araç sayısına bağlı olarak bulunan otopark alanları, araç park yeri ihtiyacına cevap vermeye çalışıyor. Merkez Mahallesinde bulunan otopark alanları, şehir merkezine yakın olması dolayısıyla araç sürücüleri tarafından yoğun ilgi görüyor. Henüz günün erken saatlerinde dolmaya başlayan otopark alanlarında hatalı araç parklarının ise devam ettiğini görebilmek mümkün oluyor. 

Araç parkları konusunda en büyük duyarlılık ise elbette araç sürücülerine düşüyor. Hizmete sunulan otopark alanları tam olarak ihtiyaca cevap vermese de, çok sayıda aracın park etmesine de imkan sağlamaktadır.

Gölcük’te son dönemler içerisinde sayıları artan akıllı bisiklet istasyonları, vatandaşların tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Akıllı bisikletlere bazı kimselerin vermiş olduğu zarar ise tepki çekiyor. Vatandaşların kullanımına sunulan hizmetlere sahip çıkmanın, çalışmalara verilecek en önemli katkı olacağını düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X