Çalışmalar önemli katkılar sağlıyor…

18 Kasım 2022 17:01

Gölcük’te gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte, ihtiyaç duyulan yeni hizmetler yapılmaya devam ediyor. Ulaşım alanında son dönemler içerisinde yapılan çalışmalardan, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesinin genişletilerek çift şeritli olarak hizmet vermesi, Kavaklı Sahil Caddesi’nde yapılan çalışmalar, Adnan Menderes Caddesi’nde sona gelinen çalışmalar ve ilçemizin bazı noktalarındaki yollarda gerçekleştirilen çalışmalar, ulaşımda büyük kolaylıklar sağladı.Ulaşım alanında yapılan çalışmalar, daha modern bir ilçe adına da önemli katkılar sağlıyor. Gerek araç sürücüleri gerekse yaya emniyeti açısından yapılan hız kesici kasislerde, büyük önem taşıyor.

D-130 Karayolu gibi önemli bir ulaşım ağı, ilçemizden geçiyor. Bu noktada yolun karşısına geçek için kullanılan altgeçit ve üstgeçitler önem taşıyor. Üst geçitler ve alt geçitlerde yapılan bakım ve onarım çalışmaları vatandaşların takdirini topluyor. İlçemizde bulunan alt geçitlerden bazıları, çevresine saygısı olmayan bazı kimseler tarafından duvarlarına yazılar yazılmak suretiyle kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu konuda yetkili ekipleri tarafından yapılan çalışma ile alt geçitlerdeki görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak gidermek adına çalışmalar yapılıyor. Bazı duyarsız kimselerin, alt geçitlerde yapılan çalışmalara rağmen bu noktalara zarar verdiği de görülebiliyor.

İlçemizde bazı noktalarda bulunan ve son dönemler içerisinde birçok noktaya konulan kentkart dolum cihazları da bu konudaki eksikliği gidermiş görünüyor. İlçemizde bazı durakların olduğu noktalara ve ilçemizin diğer noktalarına konulan kentkart dolum cihazları, toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların daha kolay, daha pratik bir şekilde kent kartlarının dolumu yapabilmesine imkan sağlıyor.

Gölcük’te son dönemler içerisinde artan oranda yapılan yer altı çöp konteynırları, gerek temiz bir çevre, gerekse toplum sağlığı açısından önemli katkıda bulunuyor. Özellikle şehir merkezi ve civarındaki bağlantılı sokaklara yapılan yer altı çöp konteynırları, önceden görülen görüntü kirliliğinin de ortadan kalkmasında büyük fayda sağladı.

Son dönemler içerisinde, mahallerde yeni parklar yapıldı, mevcut parklardaki eksiklikler veya ihtiyaçlar giderilerek, hizmete sunuldu, sunulmaya da devam ediyor. Parklar bulundukları bölgelere ayrı bir güzellik katıyor. Bununla birlikte parklarda bulunan materyallere sahip çıkmakta önem taşıyor. Parklarda bulunan kameriyelerdeki oturma guruplarının yazılarla karalanması, oyun guruplarına zarar verilmesi, bu alanları kullanan duyarlı vatandaşları tepkisini çekiyor.

Yapılan çalışmalarla kaldırımlara yapılan araç parklarının önüne geçilmiş görünüyor. Önceleri kaldırım kenarlarında bulunan plastik dubaların yerini beton araç park önleyicilerin alması ile bu konunda yaşanan sorunlarda giderilmiş görünüyor. Araç parkı konusunda araç sürücülerinin daha duyarlı olması önem taşıyor.

Günümüzde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem veriliyor. Gölcük’te yapılan çalışmalarla yeşil alanların sayısında gözle görülür önemli miktarda artış oldu. Yeni yapılan yolların kenarlarına ve köprülü kavşakların olduğu noktalara dikilen fidanlarla daha da yeşil bir Gölcük oluşturuluyor.

Yeşil alanların daha fazla oluşmasını sağlamak için bireyler olarak ağaç dikimine yeterince önem vermeli, yarınlara daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. Çocuklara, ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler onlara bu konuda da örnek olabilmeli. Oturmuş olduğumuz evimizin bahçesine çocuklarımızla birlikte dikeceğimiz bir fidan, onların ağaç ve doğa sevgisini daha da pekiştirecek, bu konuda daha duyarlı olmalarını sağlayacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X