Cadde yeni haliyle beğeni topluyor…

25 Kasım 2022 16:53
Cadde yeni haliyle beğeni topluyor…

Gölcük’te son yıllarda prestij cadde uygulamaları yapılmış, sokak ve caddeler daha temiz ve kullanışlı hale getirilerek modern kente yakışır bir şekilde yenileme çalışmaları yapılmıştı. Yapılan prestijcaddeler için gerek esnaflar gerekse vatandaşlar memnuniyetini belirtmişti.Prestij cadde çalışmaları kapsamında cadde ve sokaklar yenilenerek, daha modern bir hale getiriliyor, sarı renkli görme engelli yolları yapılıyor veya elden geçiriliyor. Prestij cadde kapsamında yolun daha düzgün ve kullanışlı olması sağlanırken, aynı zamanda kaldırımlara araç parklarını önlemek için dubalar monte ediliyor. Görünümü itibariyle vatandaşlar tarafından oldukça beğenilen prestij caddeler, aynı zamanda ilçemizin modern bir görünüme kavuşması adına katkı sağlıyor.

Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine olanak sağlamıştı.

Son dönemler içerisinde yenilenen ve ulaşımda büyük katkı sağlayan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi, bugünkü haliyle vatandaşların beğenisini topluyor.İlçemize İzmit yönünden giriş yapan araç sürücüleri, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni kullanmak suretiyle, şehir merkezine daha kolay ulaşım sağlayabiliyor veya D-130 Karayolu’na ulaşımda bu caddeyi tercih edebiliyor. Araç sürücüleri, çift şeritli olarak yapılan caddeyi daha fazla kullanıyor. Bu ise D-130 Karayolu’nda ki trafiğin daha az olasına katkıda bulunuyor. 

İlçemizde bulunan Adnan Menderes Caddesi, ilçemizin içinden geçtiği D-130 Karayoluna da bir yerde alternatif olarak da araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Adnan Menderes Caddesi’nde bir süre önce başlayan çalışmalar tamamlanmış görünüyor. Adnan Menderes Caddesi’nde yapılan üstyapı çalışmalarıyla cadde yepyeni bir çehreye kavuştu. Çalışmalardan önce caddede görülen bazı sorunlar, çalışmaların tamamlanması ile birlikte giderildi. Yenilenen asfaltı, altyapısı ve dekoratif aydınlatmalarla donatılan cadde bugünkü haliyle araç sürücülerine de rahat ve konforlu bir ulaşım imkanı sunuyor.

 Umursamaz davranışlar…

Duyarsızlık, insanların çevresinde olanlara kayıtsız kalması olarak yorumlanabilir. Karşılaşılan bazı olaylar, bazı kimselerin yaşamış oldukları toplumda birçok konuda umursamaz davranışlar sergilediğini gösteriyor. Bazı kimseler yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir. 

İstenmeyen davranış biçimlerini sergileyen kimselerin yalnızca, ‘bana yapılsaydı ne düşünür, ne hissederdim’ diye düşünmeleri bile yaşanan birçok olumsuzlukların önüne geçmesinde büyük etken olacaktır. Yani empati yapılması, birçok olumsuz davranışların önüne geçmede yeterli olacaktır.

Toplum sağlığını yakından ilgilendiren çevre temizliği konusunda daha hassas ve özenli davranılması gerekiyor. Kapağı kapatılmayan çöp konteynırları, etrafa bırakılan çöpler, nasıl ki çevreye rahatsızlık veriyorsa, bu konulara daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Sokağının bulunduğu köşe başlarına çöplerine bırakanların, aynı havayı kendisinin ve aile fertlerinin de soluduğunu aklından çıkarmaması gerekiyor.  

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X