Beklenen davranışlar…

22 Nisan 2024 16:03
Beklenen davranışlar…

Günümüzde bazı insanlar anlatılan veya söylenenleri değil, kendi duymak istediklerine göre hareket ediyor ve karşısındakinden de kendisinin gibi düşünmesini bekliyor veya istiyor. Empatinin tıpkı iyi bir dinleyici olmak gibi, başkaları ile iletişim kurmak için gereken en temel yeteneklerden birisi olduğunun unutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Toplumda yapılan hatalı davranışların bir kısmı belki bilinmeden yapılsa da, birçoğunun ise aslında bilinmediğinden değil, saygısızlıktan veya çevreyi umursamadığından kaynaklandığı kanaatindeyim. Toplumda uyulması gereken kurallara uymanın, bireyler olarak herkesin görevi olduğunu düşünüyorum.

Nüfusun artması ve şehirlerin büyümesi ile birlikte çok katlı binalarda oturan insan sayısında da artış meydana geliyor. Bununla birlikte, şehirleşmenin ve ortak yaşamanın ise insanlar üzerinde getirdiği birtakım sorumlulukları bulunuyor. Toplu olarak yaşadığımız ve zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz binalarda komşuluk ilişkileri ayrı bir önem taşıyor. Bazı yerlerde gerçek komşuluğun yerini sözde komşuluğun aldığını da maalesef görebiliyoruz.

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda birbirlerine karşı saygılı olması, ‘ben’ değil ‘biz’ duygusuyla hareket etmesi, toplumun hizmetine sunulan ortak kullanım alanlarındaki değerlere sahip çıkılması, olması gereken beklenen olgulardır. İnsanların birbirlerine karşı hoşgörüyle yaklaşması, karşısındaki kişilerin fikirlerine ve düşüncelerine karşı saygılı olunması beklenen davranışlar içerisinde bulunmaktadır.

Toplu ulaşım araçlarında karşılaşılan, kendinden büyük ve yaşlı vatandaşlara yer verme konusu, her zaman sıcaklığını koruyan bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu kez şahit olduğumuz kendisinden büyük bir kişi toplu ulaşım aracına bindiğinde, koltukta oturmakta olan yaşça daha küçük vatandaşın adeta onu görmezden gelerek umursamaz davranışları da saygının boyutunu daha iyi görmeyi sağlıyor. 

Aracını hatalı park ederek trafiğin sağlıklı işlemesine engel olanlar, yaya şeritlerinin olduğu yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü olduğunu düşünmeyenler, sırf kendi zevki için etrafı rahatsız edecek şekilde araç kullananlar, engelli rampalarının önlerine araçlarını park ederek, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına engel olanlar, saygısızlık ve duyarsızlık örneği sergiliyor. 

İnsanların bir arada bulunduğu toplumda sergilemiş oldukları örnek davranışlar, hem o kimseye olan saygınlığı arttırır hem de diğer bireylerin o kimsenin yaptığı davranışları örnek almasında etken olur. İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde saygı önemli bir yer tutmaktadır. Her yolun saygıdan geçtiğini düşünmek, bu gibi istenmeyen durumların yaşanmasını en aza indirgeyecektir. 

Çevreyi temiz tutmanın birinci kuralı, kirletmemek olduğuna göre, toplumda yaşayan bireylerin çevre temizliğine vereceği en büyük katkı, çevreyi kirletmemek olmalıdır. Temizlik çevreye karşı duyarlı ve sorumlu olmayı gerektirir. Çevre temizliği denilince yalnızca elimizdeki bir çöpün, çöp kutusuna atılması algılanmamalı. Geri dönüşüme tabi olan atıkların da çevreye değil geri dönüşüm konteynırlarına atılması da, çevrenin korunması adına oldukça önemli bir katkıdır. 

Saygı karşılık beklemeden gösterilen bir değer olmalıdır ki, bir anlam kazanabilsin. İnsanlara, insan olduğu için değer verelim. İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde en başta gelen şeyin ise saygı ve hoşgörü olduğunu düşünüyorum. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X