Beklenen davranışlar…

01 Mart 2024 15:35
Beklenen davranışlar…

Toplumda karşılaşılan ve kabul görmeyen bazı davranışlar, tepki gösterilmesine neden olsa da, her zaman için karşıdaki bireyin insan olduğunu ve herkesin hata yapabileceğini de unutmamak gerekiyor. Bununla birlikte toplumda insanların ortak olarak bulundukları yerlerde, bazı kimseler yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir.

Güne ilk başlarken tanıdıklarımıza vermiş olduğumuz selam, karşımızdakine duyduğumuz saygı ve sevginin yanında, gelenek olarak kültürümüze yerleşmiş bir olgudur. Bir ortama girildiğinde de gelen kimsenin güler yüzle selam vermesi o kimsenin orada bulunanlara göstermiş olduğu saygıdan ileri gelmektedir. Yine aynı şekilde karşıdaki kimsenin de verilen selamı alması olması gereken durumdur. 

Şehirlerde nüfusun artması ile birlikte çok katlı binalarda oturanların sayısında da artış oluyor.

Aynı binada oturan herkesi tanımayabiliriz. Fakat her gün yanımızdan geçen ve aynı binayı paylaştığımız insanlara selamlaşmanın hiçte zor olmadığını düşünüyorum. Önemli olan insanların birbirine saygı ile yaklaşması ve insan olduğu için değer vermesi değil midir? Bazı kimseler bu davranış şeklini hep karşıdan beklemektedir. Oysa komşuluk ilişkileri ayrı bir önemdedir.   

Toplu ulaşım araçlarında karşılaşılan, kendinden büyük ve yaşlı vatandaşlara yer verme konusu, her zaman sıcaklığını koruyan bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu kez şahit olduğumuz kendisinden büyük bir kişi toplu ulaşım aracına bindiğinde, koltukta oturmakta olan yaşça daha küçük vatandaşın adeta onu görmezden gelerek umursamaz davranışları, toplum içerisinde hoş karşılanmayan bir davranış şeklidir. Oysa beklenen, yaşça küçük bireylerin saygı çerçevesi içinde, kendisinden yaşça büyük olanlara yer vermesidir.

Trafikte de benzer durumlarla karşılaştığımız olmuştur. İster araç sürücüsü olalım, isterse yaya, karşımızdaki kimsenin insan olduğunu unutmayalım. İnsanların bazıları kendileri saygı göstermediği halde başkalarından saygı bekliyor ki, bu deyim yerindeyse bencillikten başka bir şey değildir. Günümüzde daha çok trafikte karşılaştığımız bazı durumlar, bazı duyarsız sürücülerin karşısındaki insana saygı göstermediğini, yalnızca ‘ben’ duygusuyla hareket ettiğini de gösteriyor.  

Aracını hatalı park ederek trafiğin sağlıklı işlemesine engel olanlar, yaya şeritlerinin olduğu yerlerde yayaların geçiş üstünlüğü olduğunu düşünmeyenler, sırf kendi zevki için etrafı rahatsız edecek şekilde araç kullananlar, engelli rampalarının önlerine araçlarını park ederek, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına engel olanlar, duyarsızlık örneği sergiliyor. 

Yağışlı havaların olduğu günlerde araç sürücülerinin özellikle yayaların bulunduğu noktalarda daha dikkatli ve yavaş araç kullanması gerekirken, bazı duyarsız araç sürücülerini umursamaz davranışları ise saygısızlığın boyutunu gözler önüne seriyor.

Daha temiz bir Gölcük için çalışmalar yapılırken, ilçemizin bazı noktalarında karşılaşılan ve evsel atıklar ve moloz atıkları, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Üstelik bazı yerlerdeki atılan eski eşyalar veya molozların çok olması, bu konuda gereken hassasiyetin ve duyarlılığın gösterilmediğini de gözler önüne seriyor. Toplumda yaşayan bireylerin çevresini temiz tutmakla sorumlu olduğunu unutmaması gerekiyor. En iyi temizliğin kirletmemek olduğu bilinciyle, çevremize sahip çıkarak, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. 

Saygı karşılık beklemeden gösterilen bir değer olmalıdır ki, bir anlam kazanabilsin. İnsanlara, insan olduğu için değer verelim. Ortak değerlerimizden saygı ve hoşgörü, sosyal dayanışmayı oluşturan ve sürekli kılan en önemli faktörlerdendir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X