Bayramın ardından…

12 Nisan 2024 15:40
Bayramın ardından…

Bir Ramazan Bayramı’nı daha geride bıraktık. Ramazan Bayramı, yardımlaşmanın ve paylaşmanın daha fazla hissedildiği dini bayramlarımızdandır. Yaşça küçüklerin büyüklerini ziyaret ettiği, yaşlıların ve hastaların unutulmadığı, birlik, beraberlik ve paylaşma duygularının ön plana çıktığı çok özel günlerimizden olan dini bayramlarımız, aynı zamanda kırgınlık ve dargınlıkların da sona erdiği önemli günlerimizdendir.

Değerler insanları bir arada tutan ve gelecekte birbirlerine sımsıkı bağlı kalmasında büyük rol oynayan faktörlerdir. Bayramlar, geleneklerin yaşatılması bakımından da ayrı bir önem taşımaktadır. Bayramlar, uzun süredir göremediğimiz yakınlarımızla hasret giderilip, küçüklerin büyüklerini hiçbir zaman unutmadıklarını gösterdiği müstesna günlerdir.

Dini bayramlarımız, geleneklerinde yaşatıldığı bayramlar olmasından dolayı
önem arz ediyor.

Bu bayramda da büyükler diğer aile büyüklerine gidip, onların hal hatırını sorarak ziyaretlerde bulundu. Bayramda insanlar uzun süre göremedikleri akrabaları, arkadaşları ve dostlarıyla hasret giderme imkanı bulurken, aynı zamanda dini bayramlarımız dargınlıkların, küskünlüklerin giderilmesine de vesile oluyor.

Bayramın gelmesini adeta iple çeken çocuklar için, bayramların ayrı bir yeri bulunuyor. Anne babalar bayram günlerinin önemini çocuklara iyi anlatmalı ve bu konuda onlara örnek olabilmeli diye düşünüyorum. Yaşça büyük olanlar, bayramların önemini ve değerini çocuklarına iyi anlatamaz ve onlara iyi birer örnek olamaz ise çocuklarda bunun farkına varamayabilecektir.
Ramazan Bayramı’nı ilçemizde geçirenlerin yanında, bayram tatili dolayısıyla, ilçemizden memleketlerine gidenler de bulunduğundan, ilçe genelinde trafiğin normal günlerde yoğun olduğu caddelerde sessizliğin hakim olduğunu da söyleyebiliriz.
İlçemizin içinden geçen D-130 Karayolu’nda ise bayram süresince akıcı bir trafik olduğunu da gözlemlemek mümkün oldu. Bayram tatilinin başladığı ilk gün bir nebze daha fazla olan araç yoğunluğu, daha sonraki günlerde yerini normal trafik akışına bıraktı. Trafikte, bayram olması dolayısıyla bir artış mutlaka görülüyor fakat ulaşım olarak sorun oluşturmadığını da söyleyebiliriz.

Trafiğin kesintisiz ve akıcı olmasında ise en büyük etkenlerden birisi de, ilçemize geçtiğimiz dönemler içerisinde yapılan köprülü kavşaklar olduğunu söyleyebiliriz. Değirmendere Dörtyol mevki, Yüzbaşılar kavşağı ve Kerimağa mevkiinde önceki yıllarda görülen trafik yoğunluğu, köprülü kavşakların hizmete açılmasıyla bu bayramda da yaşanmadı. Köprülü kavşakların, ulaşımda vermiş olduğu katkı, özellikle trafiğin yoğun olduğu günlerde daha da iyi anlaşılıyor.

Her dini bayram öncesinde ilçemizde kurulan bayram pazarı, bu yıl Ramazan Bayramı öncesinde tekrar kuruldu. Bayram pazarının kurulduğu ilk günden itibaren vatandaşların bayram pazarına ilgisi is yoğun oldu. Özellikle arife günü vatandaşların daha fazla ilgi gösterdiği bayram pazarının, ilçe ekonomisine de olumlu katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

Bayram pazarının ilçemizin ekonomisine yapmış olduğu katkı ve getirmiş olduğu canlılığı da oldukça önemli buluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X