Balık tutkusu artıyor…

25 Haziran 2023 14:50
Balık tutkusu artıyor…

Yaz aylarını dolu dolu geçiren Değirmendere sahili, bu yaz da yoğun ilgi gören yerler arasında bulunuyor. Havaların iyiden iyiye ısınması ile birlikte bazı vatandaşlar, sahillere ilgi gösteriyor. Değirmendere sahilinde bulunan yeşil alanlar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ilgi görmeye devam ediyor. Sandalyesini, taburesini alan vatandaşlar, yeşil alanlarda zaman geçirerek günün yorgunluğunu atabiliyor. 

Değirmendere sahiline olan ilgi, özellikle akşam saatlerinde daha da çok artış gösteriyor. Yüzbaşılar sahilinden, Kuruçeşme sahilinin sonuna kadar insan yoğunluğunun görüldüğü Değirmendere sahilinde, ilgi bu denli fazla olunca haliyle araç parkı bulabilmekte bir o kadar zor olabiliyor. Yalnızca sahil kesiminde değil, sahile yakın ara sokaklarda da araç park yeri bulabilmek neredeyse imkansız hale gelebiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda gerek ilçemiz ve beldelerinden, gerekse çevre ilçelerden insanların yoğun olarak ilgi gösterdiği belde de, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerin düzenlenmesi, sosyal hayatın canlı kalmasında önemli etken olmakla birlikte, ilçemizin tanıtımına da önemli katkıda bulunmuştu.Son yıllarda ilçemizin diğer sahil kesimlerinde olduğu gibi Değirmendere sahilinde de yapılan çalışmalarda; kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık hava fitnes aletleri ve yeşil alanlar, vatandaşların beğenisini topladı.

Geçtiğimiz hafta sonunda da Değirmendere sahili, yoğun ilgi gören yerlerden oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl ikincisi düzenlenen İzmit Körfezi Deniz Festivali, Değirmendere Yüzbaşılar Sahili’nde gerçekleştirildi. Çocukların doyasıya eğlendiği etkinlikte aileler en fazla balığı yakalayabilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Festival kapsamında deniz araçlarının yer aldığı korteji vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.

Akşam saatlerinde sahilde balık tutmak için gelen vatandaşların oluşturmuş olduğu yoğunluk artarak devam etti. Bunda en büyük etkenlerden birisinin ise Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’nde yapılan çalışmalarla birlikte, körfezin her geçen gün daha temiz bir görünüme kavuşması, balık popülasyonundaki artışa olumlu olarak katkıda bulunması olduğunu söyleyebiliriz. Körfezdeki balık çeşitliliğinin son yıllarda belirgin olarak artış göstermesi, vatandaşları olta balıkçılığına yönlendirdi.İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda Değirmendere Çınarlık Meydanı’ndan levrek kalkan yavruları İzmit Körfezi’ne bırakılmıştı. 

Daha öncelerde de sahilde balık tutan vatandaşları görebilmek mümkündü. Fakat hafta sonunda, balık tutkunlarının sayısının artmış olması ve oltaların balıkla dolması, vatandaşların balık tutkusunu iyice arttırmış göründü. Bazı vatandaşların, sahilde bulunan banklara oturup, balık tutanları seyretmesive oltaların balıkla dolması, renkli görüntüler meydana getirmişti. Balık tutan bazı vatandaşların ailesi ile birlikte balıkçılık tutkusunu yaşaması da, balık tutma merakının her yaşta ilgi gördüğünü de gösteriyordu.

İlçemiz ve bağlısı beldelerde bulunan sahiller, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Yeşil alanları, kameriyeleri ve spor aletleri ile vatandaşların hemen her mevsim ilgi gösterdiği sahilleri temiz tutmak için gereken özenin gösterilmesi gerekiyor. Yeşil alanları kullanan vatandaşların bu alanları temiz tutması ve sahillerin doğal güzelliğini korumak, çevre temizliğine daha fazla özen göstermek ve vatandaşların kullanımına sunulan hizmetlere sahip çıkmakla birlikte, Değirmendere’nin bundan sonra da daha fazla misafire ev sahipliği yapacağını düşünüyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X