Bahane değil, saygı olmalı…

28 Mayıs 2024 17:43
Bahane değil, saygı olmalı…

Toplumda hoş karşılanmayan ve yadırganan davranışları sergileyen bazı kimseler, yapmış olduğu davranışın yanlış olduğunu ‘bilmediğini’ söylemeleri gibi bir savunma mekanizmaları vardır. Mutlaka bir kimse her şeyi bilemez fakat bazı konular vardır ki, bilmemekle bir ilgisi de olduğunu düşünmüyorum. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, herkes için aynı şekilde kabul edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda karar verirken yalnızca kendimizi düşündüğümüz gibi, ortak yaşanılan yerlerde ise toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerekiyor.

Modern şehir hayatı ve nüfus yoğunluğunun artması, insanların bir arada ikamet etme durumunu ortaya çıkarıyor. Birden fazla ailenin oturmuş olduğu apartmanlarda, bir kimsenin başka bir kimseyi gürültü yaparak rahatsız etmesi, sergilemiş olduğu davranışlarla komşularının tepkisini çekmesi, bilmediğinden değil, çevresine karşı göstermesi gereken saygıyı göstermediğinden kaynaklanmaktadır.

Hatalı araç parkları konusunda hatalı davranış sergileyen kimseler, bilmeden aracını hatalı park ettiğini söyleme gibi bir durumları vardır. Oysa park edilmemesi gereken yerlerde uyarı işaretleri bulunmasına rağmen, çeşitli bahanelerin altına sığınabilirler. Hatalı araç parkları konusunda mağduriyet yaşayanlar, engelli vatandaşlarımız oluyor. Araç sürücüsü aracını engelli rampasının önüne park eder, hatta inmiş olduğu kapısı engelli rampasına açılmaktadır. O araç sürücüsünün bunu görmemesinin doğru olmadığı kanaatindeyim.

Trafikte de sorumlu davranmak gerekiyor. Özellikle yayaların bulunduğu yerlerde daha dikkatli araç kullanmak, yayalara olması gerektiği gibi geçiş üstünlüğünü tanımak, saygının öncelikli olduğunu akıllardan çıkarmamak, sorumluluk bilincinin oluşmasında en büyük etken olmaktadır. Şehir içindeki trafik yoğunluğunun nedeninin büyük bir kısmının ise, bazı sürücülerin gereken önem ve özeni göstermediğinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Bazı sürücüler, kendileri de trafikte araç kullanmalarına veya yaya olmalarına rağmen, diğer sürücülere veya yayalara gereken duyarlılığı göstermeyebiliyor.

Toplu ulaşım araçlarında kendinden yaşça büyük insanlar ayakta dururken koltukta oturanlar, hatta o kimselerle göz göze gelmemek için çaba sarf edenler, bir gün kendisinin de yaşlanacağını aklına getirmeyenlerdir. Oysa yaşça büyüklere saygı, her yerde ve her zaman geçerli olmalıdır.

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ve gün içerisinde çok sayıda aracın transit olarak geçiş yaptığı yolda üst ve alt geçitler bulunuyor. Bazı üst geçitlerde bulunan asansörlerin içine atıklar atmanın bilmemekle bir alakasının olmadığını düşünüyorum. Bahsetmiş olduğum görüntülere rastlamak maalesef mümkün olabiliyor.

Çevre temizliği konusunda daha duyarlı olunması gerekirken, bazı kimselerin yapmış olduğu davranışlar, yaşamış olduğu topluma karşı gereken saygıyı göstermediğindendir. Çevre temizliği konusunda gereken önem ve özen gösterilmesi gerekirken, bazı kimselerin evsel atıklarını boş alanlara ve sokaklarda köşe başlarına bırakmaları da bilmediğinden olmasa gerek. 

Gürültü kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Bazı araç sürücüleri, bazen sabırsız davranarak, bazen de sırf havasına hiçte hoş olmayan davranışlar sergileyebiliyor. Elini aracın kornasından çekmeyip, etrafına rahatsızlık verenlerde bulunabiliyor. Hatalı davranışların bir kısmı belki bilinmeden yapılsa da, birçoğunun ise aslında bilinmediğinden değil, umursamamaktan ve bahane üretmekten kaynaklandığı kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X