Afet eğitimlerinin önemi…

25 Nisan 2024 17:04
Afet eğitimlerinin önemi…

Doğal afetler konusunda verilen eğitimler ve düzenlenen seminerler, büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından vatandaşlara yönelik olarak doğal afetler konusunda bilgilendirme seminerleri düzenlenmişti. İlçemizde faaliyetlerine devam eden Gölcük Arama Kurtarma Timi GESOTİM de, afet bilinci, arama kurtarma ve deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında eğitimler gerçekleştirmişti.

GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve ekibi, vatandaşların afet bilinci kazanması adına özveri ile çalışmalarını geçen yıllar içerisinde olduğu gibi devam ediyor. GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve ekibinin, Gölcük halkının deprem konusundaki duyarlılığa dikkat çekmek ve deprem bilinci oluşturmak adına yapmış oldukları çalışmalar, vatandaşlar tarafından da takdir topluyor. GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, gazetemize yapmış olduğu açıklamasında, dernekleri kapsamında oluşturdukları kadın arama kurtarma ekibi ve çalışmaları hakkında, “Türkiye’de ikinci, ilimizde ilk ekip olduk” dedi.

Deprem sonrasında yapılan binalar, depreme dayanıklı olarak inşa edilirken, kentsel dönüşüm projelerine de hız verildi. İlçemizde devam eden Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi ise büyük bir önem taşıyor. Kentsel dönüşümle birlikte depreme dayanıklı daha sağlıklı binalar yapılacak. Şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşümle birlikte yeni yapılaşmalar olacaktır. Bu manada yapılacak olan kentsel dönüşüm, ilçemizin daha modern kent olarak planlanmasında yol gösterici olacaktır.

Gölcük Belediyesi, güçlendirmesi yapılmayan orta hasarlı binalar ile sosyal riskler oluşturan metruk binaların yıkımına devam ediyor. İlçemiz genelinde, sosyal riskler oluşturan ve metruk ya da orta hasarlı olup güçlendirmesi ve onarımı yapılmayan binalar yıkılarak, enkazı kaldırılıyor. Yapılan çalışmalarla ilçemiz, riskli yapılardan da arındırılmış oluyor.

Depremden sonra geçen yıllar içerisinde ilçemizde bulunan hasarlı binaların yerine, daha modern ve sağlam binalar yapılması amacıyla çalışmalar yapıldı. Depremi yaşayan vatandaşlar oturdukları binaların sağlam olmasına daha büyük özen göstermeye başladı. Yaşamış olduğumuz bölgenin deprem kuşağında olan bir bölge olduğunu hafızalarımızda canlı tutarak, deprem konusunda verilen eğitim ve seminerlerin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Deprem konusunda ne kadar duyarlı ve bilinçli olursak, gelecek nesillerin de, deprem konusunda o denli bilinçli ve bilgi sahibi olmasına yardımcı olabiliriz.

Parkların güzelliği korunmalı…

Gölcük, bulunmuş olduğu coğrafi konum itibariyle, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Gelecek nesillere daha güzel bir çevre bırakmak için yapılan çalışmalar verilecek en önemli desteğin, doğaya, denize ve yeşil alanlara sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum. İlçemizde yeni yapılan parklar ve yeşil alanlar vatandaşların beğenisini topluyor. Parklarda bulunan kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık hava fitnes aletleri, yürüyüş yolları ve sosyal donatılar, vatandaşlar tarafından da yoğun olarak tercih ediliyor. Parklarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları, yeşil alanların artmasına vesile olduğu gibi bazı parklarda bulunan meyve ağaçları da ayrı bir güzellik katıyor. Önceden boş bir alan olarak duran alanlar, şimdilerde park olarak hizmet vererek, oldukça güzel bir görünüme kavuşturuldu.

Parklarda bulunan kameriyelerdeki oturma guruplarının yazılarla karalanması, oyun guruplarına zarar verilmesi, bu alanları kullanan duyarlı vatandaşları tepkisini çekiyor. Parkları kullanan bazı kimselerin geride atıklarını bırakması ise yapılan güzelliklere gölge düşürüyor. Kameriyeleri kullanan bazı kimselerin, kuruyemiş atıklarını yelere atması, oturma gruplarını yazılarla karalaması, hiçte hoş olmayan görüntüler ortaya çıkarıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X