23 Mayıs 2024 14:16

"Kocaelispor'a hizmet için buradayım" 

TV41'de yayınlanan 3. Devre spor programına katılan Kocaelispor Başkanı Recep Durul, TV41 Spor Müdürü Selim Eryılmaz ile Çağdaş Kocaeli Gazetesi Spor Müdürü Yiğit Özcan'ın sorularına samimi cevaplar verdi. 9 Haziran'da yapılacak olan kongrede aday olacağını belirten Durul, önümüzdeki sezon Kocaelispor'un şampiyon olacağını ifade etti

KADRO KALİTEMİZ BU KADAR

Kocaelispor Başkanı Recep Durul, TV41'de yayınlanan ve iki saat süren 3. Devre spor programında TV41 Spor Müdürü Selim Eryılmaz ile Çağdaş Kocaeli Gazetesi Spor Müdürü Yiğit Özcan'ın sorularına samimi cevaplar verdi. Play-Off'ta kaybedilen Çorum maçıyla sözlerine başlayan Durul," Çorum maçı bir hoca değişikliği ile başladı. Biliyorsunuz Ertuğrul hoca geri geldi. Ertuğrul hocanın geri gelmesiyle beraber yeniden diriliş başladı. Çorumspor’a hazırlanmamız gerçekten üst düzeydeydi. Tüm futbolcular takım olarak inanmıştık. Gerçekten iyide gidiyordu her şey, ancak gol vuruşlarındaki yetersizliğimiz maalesef bizim maçı kaybetmemize neden oldu. Bir takımda santraforun ne kadar önemli olduğunu zorluk derecesi yüksek maçlarda gördük. Her ne kadar takımımızda iyi ayaklar olsa da yine de bir santraforun becerileri çok daha fazla. Baskı altındayken skor üretebiliyor. Dolayısıyla biz bunu eksikliğini çok çektik , elimizden geleni yaptık ve gol pozisyonları yakaladık. Maç 0-0 iken Candeias kale karşısında çatalı arıyor .O topa vuracaksın gol olacak. Sen hayati bir maç oynuyorsun bir saniye bizim mağlup olmamıza neden oldu. Çorum'un attığı ikinci golünde adam hiç kaleye bakmadı köşe aramadı vurdu gol oldu. Yani önceden kendini hazırlayacaksın burada Candeias ‘ın kendi kalitesi için bir şey demiyorum ama zorluk derecesi yüksek olan maçlarda Candeias isminin hakkını vermesi gerekiyordu. Penaltı atmak ayrı bir beceri tabi ki her oyuncunun spesifik özellikleri var. Tabi ki herkes yapamaz ama biz final oynuyoruz ya o final maçında o golü atacaksın sonra yine hatalı bir gol yedik 1-0 oldu. Sonra 2-0 oldu 2-1'i geç yakaladık.Birkaç pozisyon yakaladık ama olmadı. Ama o olsaydı bu olsaydı değil gerçekten bizim kadro kalitemiz bu kadarmış üstüne çıkamadık" dedi.

HEDEF DEĞİŞİKLİĞİ OLDU

"Aslında 1.Lig bütün liglerden daha avantajlı , 1. Lig'de 3 takım şampiyon oluyor. Süper Lig’de bir takım şampiyon oluyor. 2 ve 3. Lig'de  birer takım şampiyon oluyor. Dolayısıyla birinci lig kaymak gibi lig. Biz üç takımın şampiyon olduğu bir ligde kendi kendimizi baltaladık. Böyle bir fırsat vardı biz maalesef bu takımı sezon başında planlamalar yapılırken ben hiçbir zaman transfer içinde olmadım. Arkadaşlarımız yaptılar geride kaldı oldu olmadı bitti. Yaptığımız transferlerde futbolun kültürünü inceliklerini bilen bir ekibin  olması gerekiyor. Televizyondan youtube’dan izleyerek oyuncu alınmaz ya da menajerin tavsiyesi ile. Mutlaka menajerlerde  işini yapacak tabi onlar da bu işten ekmek yiyor. Transferi yapan ekibimizin ya da transferin başında olan kişilerin bu gerçekleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekirdi. Yani biz kendimize öz eleştiri yaparken önce biz doğru malzemeyi koyamadık koyamadığımız zaman da kaliteli ürün ortaya çıkaramadık. Doğru malzemeyi bunu yapan aşçımızın da bilgi derinliğinin yeterli olması gerekiyor ki istediği ürünleri ortaya çıkarsın. Şimdi birinci en büyük problemin takım kurgusunu yani takım mühendisliği dediğimiz olayın doğru gerçekleşmediği kanısındayım. Benim de bir yapım vardır görev ve sorumlulukları olan arkadaşların işine çok ta müdahale etmek gibi bir yapım yok. Herkes kendi işini yaptı sonuç olarak. Bize danışıldı zaman zaman müdahale ettik ama bir kere burada hatalar yaptık ve hatalar zinciri devam etti. İlk yarının sonuna geldiğimizde bu takım ikinciydi ve biz orta hedef koymuştuk orta hedef bir anda şampiyonluk hedefine değişti. Hedef değişikliği oldu. Devre arasında aslında önceden hazırlık dönemi olması gerekirdi. Bir oyuncuyu transfer ederken bunun  üç - beş ay öncesinin olması gerekiyor sonradan transfer yapıldığında maalesef sağlıklı karar verilemiyor. O yüzden nasıl ki işinizde bir arsa alırken buradan yol geçiyor mu? İmar durumu nedir? Kaç kat yaparız buraya? Para kazanabilir miyim ona bakarsınız futbolcuyu da alırken fayda sağlasın diye alıyoruz. Laf olsun diye de transfer yapılmaz. O transferleri yapan menajerler ortada yok. Biz hüngür hüngür ağlarken belki de eğleniyorlardı. Biz niye eğlenmedik onlar eğleniyor. Eğlenmesi gereken aslında bizdik. Şampiyon olacaktık eğlenecektik. Onlar da eğlensin ama şimdi benim takımım bütün hedefleri kaçırmış hatalardan dolayı. Tanque gitti. Bu yönetim başarısızlığını gösteriyor, en değerli oyuncumuzu elimizden kaçırıyorsak bu en değerli oyuncumuz da dış görüşmeleri bu kadar rahat yapabiliyorsa yönetim de bunu görmediyse fark etmediyse burada yapılacak söylenecek bir şey yok. yani benim en değerli oyuncum geçen sezon Dino bu sezon da Tanque gitti. Gerçekten biz şampiyon olurduk."

ERTUĞRUL SAĞLAM'IN GİTMESİ YANLIŞTI

"Açıkçası işler 6 haftadır kötü gidiyordu. Ertuğrul hoca gitmeden önce ciddi puan kayıpları yapmıştık artık bardak taşmıştı. Gitsin mi gitmesin mi ikilemi arasında kalınmıştı birde Tanque’nin gidişinden sonra Ertuğrul hoca da skor üretmekte zorlandı yani Ertuğrul hoca da bizim yaşadığımızı yaşadı dolayısıyla yönetimin tamamı mı buna karar verdi. Bir kısmı mı karar verdi ben o gün tabi moral bozuk eve gitmiştim. Toplantıya katılmadım arkadaşlar toplantı kararını almışlar ve Ertuğrul hocanın görevine son verildi. Bunu artık tartışmaya gerek yok bize de bir şey kazandırmaz. Öyle yada böyle bana göre doğru muydu, yanlış mıydı bana göre yanlıştı. Gitmemesi gerekirdi ama yönetim kendi arasında bir takım gerilim olmuştu o yüzden her söylenen sinir uçlarına dokunuyordu. Bu yüzden o yapıda da devam edilmesi çok zordu açıkçası hayırlısı nasip böyle imiş o yüzden gitti. Sonra Mustafa hoca geldi. Mustafa hoca geldiğinde belki de ilk galibiyetini bizimle aldı hiç galibiyeti yoktu herhalde .18 Mart'tan  sonra biz göreve geldiğimizde o da Göztepe galibiyeti ,Çorum beraberliği ve Giresun galibiyetiyle üç maçta yedi puan aldık. Mustafa hocanın hep şikayeti şuydu. Bu takımı ben kurmadım, bu takıma geç geldim bu takımın olgunlaşması sekiz on haftayı bulur ben daha önce böyle durumları yaşadım başarılı oldum başarılı olacağıma inanıyorum. Bizde tabi hocanın yaptıklarını görüyorduk tabi eksikleri vardı ama biz istikrar açısından biraz daha devam etsin en azından play-off lara kadar devam etsin futbolcular ve hoca bize söz verdi. Bu takımı şampiyon yapacağız diye. Ama olmadı.Öyle diyoruz ama Candeias o golü atsa bunları konuşurmuyduk hiç konuşmazdık. Ümraniye maçında biz iyi oynadık ezici bir üstünlük ile oynadık ama beş altı tane golü atamadık. Ümraniye maçında kötü değildik bandırma maçında da iyiydik takır takır top oynadık ama sonra ne olduysa yani o yüzden hocanın geç gitmesi erken gelmesi evet zamanlama daha iyi olabilirdi ama biz kendimize göre bir plan yaptık doğru zamanın Sakaryaspor maçından sonra olmasını doğru bulduk.

B PLANIMIZ VARDI

"B planımız hep vardı. Ertuğrul Sağlam'ın burada yarım kalan bir hikayesi vardı onu tamamlaması gerekiyordu. Tek alternatif fikir benim fikrim ve istişare ettiğimiz isimler var. Zaten biz onu getirmeyi kafaya koymuştuk. Sakarya maçını alacağımızı futbolcular hoca söz verdiler bize. Hocaya gerek yok taraftarla birlikte alırız dedik. Fakat şöyle bir aksilik de oldu. Bodrum'da maçtan sonra dönüşte hepimiz bitkin haldeydik, rahatsızlandık,  futbolcuların sekiz dokuz tanesi serumla çıktı maça. Biz bunu deklare etmedik. Bazı görüşler dedi ki şimdi dekare etseydiniz. dolayısıyla böyle durumlarla karşılaştık ve ani bir kararla o akşam zaten hazırdı yapacaklarımız. Mustafa hocaya çalışamayacağımızı artık tebliğ ettik. Ertuğrul hocaya o akşam gittik görüştük ertesi gün öğlen idmana çıktı. Ben popülist kararlar vermiyorum random kararlar da vermiyorum Sakaryaspor hocasını değiştirdi bende değiştireyim. Kazansaydık bunları konuşmayacaktık.Yani işin birde bu tarafı var. kazananlar bunları konuşmuyor. Sakaryaspor kendi sahasında Tuzla'ya kaybetti kulüp darmadağın geldi. Bizi burada yendi. Bizim Bodrum'dan felaket bir şekilde dönmemiz onların işine geldi. Bırakın koşmayı sahada yürüyemedik. Devam eden bir süreç var ben hiçbir zaman kongreyi konuşmadım öncelik Kocaelispor. Burada kongreye kısa süre var önce ödemelerin yapılması lazım. Kongreyi bekleyelim sonra deseydim bu ödemelerin tamamı FİFALIK  olurdu. Bu ödemeleri yaparkende bu kulübe hizmet edecek hiç kimse gelip de bu ödemeleri ne yapacağız demedi. Süreç devam ediyor kongreye var yirmi gün o benim hocam Ertuğrul hoca başkasının hocası başkası olabilir beni ilgilendirmez.Dokuz gün kala yirmi gün kala hocayla sözleşme yapılır mı? bakın takım şampiyonluğa gidiyor takımın şampiyonluğu mu önemli hocanın sözleşmesi mi ? tabi ki yaygın bir görüş var Ertuğrul Sağlam'ın geri gelmesiyle ilgili bu şehir çoğunlukla Ertuğrul Sağlam'ın geri gelmesini istiyor. Ertuğrul Sağlam gitmeseydi biz şampiyon olurduk, biz bunu kamuoyuyla görüştük paylaştık. Ertuğrul Sağlam buraya gelirken bir takım şeyleri gözeterek geldi onun için kongre süreci gelir geçer devam eder. Aday olmak isteyenler aday olur. Ama ben diyorum ki hazıra konmasınlar."

FEDAKARLIK YAPTIK AMA OLMADI

" Biz Ertuğrul hocadan daha iyi bir hoca getiremezdik. Ertuğrul hocayı daha önce getiren yine benim. Arkadaşlarımızla gittik Ertuğrul hocayı aldık geldik. Gönderen ben değilim ben gitmedim toplantıya, gitmesinİ istemiyordum. Ama yönetim bir karar vermiş. Ertuğrul hoca bu ligin en kalitelilerinden bir tanesi. Süreç devam ediyor futbolcu ödemeleri var. Şampiyonluğa gidiyoruz. Biz üçüncü olarak finale çıkmak istedik olmadı. Play-off da devam edelim olmadı. Ben Kocaelisporluyum ben Kocaelispor ruhunu taşıyorum. Ben bu takım için tabiki fedakarlık yapacağım. Kimse neden yaptı diye sorgulayamaz. Yani biz buradaysak eğer Kocaelispor için hizmet etmek zorundayız. Benim bayrağım dalgalanacak benim armam önde olacak. ben bunun için yaptım bunları. Hiç kimse niye yaptın diyemez. Ben gidip kulübün anahtarlarını valiye mi teslim etseydim? Görevden mi kaçsaydım? Ben kararlı bir insanım bunları gördüğüm halde kapıdan içeri menajeri  sokmam. Yönetici arkadaşlarla konuştuk verebilen yardımcı olabilen futbolcu ödemeleri şunlar gibi cüzi bir miktar çıktı.32 milyon civarı ödeme yaptım bunu kimse bana zorla yaptırmadı. Ben kendi kararlarımla  kasa kolaylığı sağladım. Ben bu takımı şampiyon yapmak için bütün imkanları mı seferber ettim ama nasip olmadı. Biz ne kadar para verirsek verelim ne kadar ceza uygulanırsa uygulayalım kapasite bu kadardı. Bakıyorsunuz santraforun yok bütün takımlarda bunu biliyorlardı. İki oyuncuyu kitledikleri zaman gol atacak adam yok. Bir takım şeyler olabilir ancak bilemiyorum. Ertuğrul Sağlam disiplinli bir hoca bu disiplinden rahatsız olabilen oyuncular olabilir mi? Konforuna düşkün oyuncular olabilir bir eli yağda bir eli balda olsun böyle oyuncular var. Bu haklılık savaşı bize bir şey kazandırmıyor. Hata oldu ki buralara kadar geldik. Hata olmasaydı bunlar olmayacaktı. Beceri de önemli siz yakaladıklarınızı atamadınız Çorum’da atamıyorsunuz, Ümraniye’de boş kaleye atamıyorsunuz. Demek ki kalite bu kadarmış.

PLANLARIMIZ VAR  

"Planlarımız var tabi ama bunları şimdi açıklamayalım. Bizim kendi şehrimizde Kocaelispor’un başarısı için ter dökmüş futbolcularımızdan olacak hem Ertuğrul hocaya yardımcı olacak hem de scouting ile ilgili çalışmalarımız var. Uzman görüşleri alarak planlama yapacağız. Sportif direktör konusunu hocayla konuşacağız isterse tabi ki tahsis edeceğiz.  
Onlara bakacağız hocamızla konuşacağız. Biz şuan araştırmaya başladık kongreye kadar zaten altyapımızı oluşturacağız sonra da kısmet olursa bize nasip olursa tekrar ivedilikle yapacağız. Biz kongre bitsin öyle bakalım demiyoruz. Biz burada hizmet ediyorsak. Nasıl kongreyi düşünmüyoruz takımın şampiyonluğu önemli diyorsak burada da aynı şey geçerli çalışmalarımızı araştırmalarımızı yapacağız kongreden sonra da start vereceğiz. Sağlıklı bir scouting ekibimiz yok şu anda havuzda olan futbolcu yok. Ertuğrul hocada ve ekibinde vardır mutlaka ama biz yeni bir ekip oluşturacağız ve onlar taramasını yapacak. İçerde -dışarda taramalarını yapacak kendi altyapımızdan da oyuncularımız olacak. Oynayabilecekleri oynatacağız oynayamayacak olanları da iyi bir takımda değerlendireceğiz.

YÖNETİCİLER TRANSFER YAPMASIN

"Futbolculara nisan ve mayıs ödemelerinden 30 milyon TL borcumuz var. Kocaelispor kulübü geçmişten bu güne kadar çok şükür bayrağı, rengi, arması ve  ismi değişmedi. Bu şehrin ne bayrağı ne ismi ne arması değişir. Kulübün borçları ödenir bunların üzerinde durmayalım. Bu şehir bunun üstesinden gelir. Bu şehir bizden şampiyonluk hizmeti bekliyor o yüzden rakamların üzerinde fazla durmayalım. Bunlar gelip geçici şeyler. Biz ne gerekiyorsa yaparız kaldığı yerden devam eder.
Kulüplerde en büyük hata şu yöneticilerin %90ı transfer yapıyor. Akrabalarıyla görüşüyorlar menajerlerle görüşüyorlar ben hallederim diyorlar. Kimsenin haberi yok yöneticilerin hepsi transfer peşinde. Şimdi herkes bir taraftan bastırıyor benim oyuncum gelsin diye böyle transfer yapılır mı? Arıyorlar onu bırak abi diğerini al. Böyle bir şey olur mu? Böyle bir saçmalık cahillik olur mu? Ben bunları gözümle gördüm. Daha bunları konuşurken gazete yazıyor. Biz profesyonel kulüp yönetiyoruz ne demek her yönetici transfer mi yapar? Ben bunlara hayattta müsaade etmem. Bizim yaptığımız hataların en büyüğü buydu."

X